PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1037}

Misja

The Mission
8,0 60 479
ocen
8,0 10 1 60479
7,8 23
oceny krytyków
Misja
powrót do forum filmu Misja

Tyle nagrod i Enio Morricone muzyczne tlo zrobilo swoje i zaczelam ogladac film niemal z namaszczeniem. Przygotowalam sie na dzielo. Podniosly nastroj przeszedl szybko w zazenowanie i niesmak. Z wysokich lotow upadalam na przyslowiowy pysk. Ale gniot !!!! Sentymentalna historyjka do zniesienia w jakis lelawy wieczor kanapowy z puszka lodow bakaliowych do towarzystwa. Postac Mendozy mdla i obdarta z psychologi. Wierze, ze ze uczucia moga sie obudzic w najgorszym zloczyncy, jezeli stanie sie cos takiego co je poruszy. Przemiana wewnetrzna to ciekawe zgadnienie ale De Niro tu nie uwierzylam. Kolejna sprawa, ktora traci radiem Maryja to nawracanie Indian. Noz to tak pieknie sie wszyscy nawrocili w tym filmie ! Bez zadnego pisniecia, wpadli Jezuitom w otwarte ramiona. Porzucili swoj tryb zycia, tradycje i las, gdzie diabel mowi dobranoc. Wybudowali przykladnie, wspolnymi rekami kosciol a wolnych chwilach, kiedy nie spiewali ku czci Pana skrecali instumenty muzyczne. Po raz kolejny Indianie zostali potraktowani infantylnie. A moze ja tez jestem ciemna z lasu i czegos nie zrozumialam. To moze powiem dobranoc.

fioletowykot

No może ty jesteś ciemna z lasu, masz rację. Powiedz mi jak sobie wyobrażasz budowanie misji jezuickich w tych czasach jak nie w ten sposób? Czy ty w ogóle czytałaś cokolwiek na temat jakichkolwiek misji? Wątpię. Zakładam, że Twój mózg został świetnie wyszkolony przez lewacki mainstream i działanie jest takie: chwalenie chrześcijaństwa=kłamstwo=Radio Maryja=fanatyzm i stare babcie=chęć zabijania wszystkiego co się rusza. Czy nie tak? Pozdrawiam i niezależnego myślenia życzę. ;)

kubafilmoogladacz

A ja nie mam nic do budowania misji jezuickich, w tym filmie też. Film jest dla mnie mało autentyczny. Przyjemny, wylizany obrazek tego jak rzeczywistość wyglądała. Scena za sceną razi jednostronnym ujęciem. I jest to ujęcie katechetyczne, niestety. Pojawił się zakonnik, zagrał na fujarce, pokazał święte obrazki i gotowe. Wszyscy uwierzyli w nowego Boga . Tak łatwo ? Nie było wahań, pytań może trwogi przed nowym ? Na początku filmu widzimy postać z koroną cierniową przywiązaną do pali, płynącą z nurtem rzeki i ginącą w pianach wodospadu. Widoczne komuś nauki się niespodobaly. Mam ten sam zarzut do tej sceny. Pozatym, ze pewne dzikusy zakatowały Jezuitę i rzuciły w wode nic z tej sceny nie wiadomo. W filme nie ma kompletnie nic, co przybliżyło by widzowi samych Indian, ich myślenia, emocji, motywów. "Lewacki mainstream " zawsze bawią mnie takie określenia. Jesteś krzykaczem, który nie umie dyskutować bez obrażania ludzi. Ale to słabość. Po chrześcijańsku, wybaczam. :)

ocenił(a) film na 10
fioletowykot

Fioletowykocie, film jest oparty na prawdzie historycznej i opowiada o schyłku istnienia misji jezuickich w dżungli amazońskiej, które trwały ok. 150 lat - 4 pokolenia. Jak pokazać w 2-godzinnym filmie 150 lat? Moim zdaniem zrobiono to wyśmienicie.

ocenił(a) film na 10
amyncus

Przepraszam - 150 lat to 6 pokoleń. Szmat czasu...

ocenił(a) film na 10
fioletowykot

Każdy ma prawo do Swej opinii.Nie zgadzam się z Tobą w żadnym zdaniu.Film jest przepiękny i tylko zagadką jest czemu nie zdobył większej liczby Oscarów na które w pełni zasługiwał.Cała historia jest jedną z najpiekniejszych jakie pokazano we filmie o muzyce nie wspominając.

ocenił(a) film na 10
przemekino87

Postanowiłam, że już nie będę zachęcać do oglądania Misji ;) . Kiedyś naiwnie założyłam, że ten film znają wszyscy i ostatnio ze zdziwieniem stwierdziłam, że tak nie jest. Na dokładkę gdy ów puściłam z zachwytem czekając na rekcję publiki, klapki z oczu mych opadły - nie każdemu Misja się spodoba.
A tak na marginesie dodam, że mam listę filmów do oglądania przeznaczoną dla moich dzieci i z wiekiem ich dorastania, zapuszczam im "lektury obowiązkowe", dzieciaki i młodzież są mi wdzięczne, otwarcie mówiąc, że nigdy nie wpadli by na pomysł oglądania tych filmów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones